Baleyage

Baleyage jest techniką koloryzacji włosów, popularną już w latach 90, która w dzisiejszych czasach powtórnie staje się coraz częściej wykonywana. Często taki rodzaj koloryzacji może wyglądać dobrze, zarówno na włosach brązowych, blond, a nawet ciemnych.

Na czym dokładnie polega ta technika?

„Balejaż” to z francuskiego balayage, oznacza „zamiatać”. Jeśli weźmie się pod uwagę to, że fryzjer często wykonuję ręcznie „zamiatający” ruch pędzelkiem, ta nazwa nabiera większego sensu. Fryzjerka, która wykonuje dla swojej klientki tego typu zabieg, nakłada na wybrane pasma włosów różne odcienie farb. Uzyskuje się w ten sposób bardzo naturalny efekt rozświetlający, dzięki temu, że od nasady do końcówek warstwa farby staje się coraz cieńsza.

W latach 90 normalnym było łączenie włosów bordowych, czarnych i jasnych, jednak w dzisiejszych czasach stawia się na bardziej subtelne kontrasty. Współczesny balayage jest bardzo często modelowaniem fryzury za pomocą różnych tonów tego samego koloru, dzięki czemu możemy naturalnie rozświetlić włosy, unieść je, nadać im więcej objętości, czy nawet rozświetlić twarz.

Ta technika różni się od innych form koloryzacji możliwością zwiększenia odcieni farb, jednak nie muszą one być zawsze większe. Pasemka mogą być także wyraźniejsze i prowadzące do wyższych partii głowy. W dzisiejszych czasach odchodzi się od niektórych stylów, dzięki czemu efekt końcowy wygląda naturalniej, a także nie trzeba martwić się później odrostami, które mogą być bardzo widoczne.

Dla kogo jest balayage?

Jest na tyle uniwersalną metodą, że może pasować często każdemu. Dobrze wykonany, może sprawić, że włosy wyglądają jakby było ich więcej, a przy tym nie tracą na naturalności. Bardzo często może odmłodzić twarz, dzięki czemu jest bardzo polecany, szczególnie starszym kobietom. Wersji jest bardzo wiele: blond, włosy ciemne, blond z brązem. Jest wiele rodzajów, ostatnio na przykład dla Pań o zdecydowanie ciemnych włosach, polecany jest efekt sombre. Ciemne włosy bardzo często można rozświetlić odcieniem rudym, który może nawet dobrze pasować do włosów czarnych.

Przed rozpoczęciem zabiegu zawsze warto spytać swojego fryzjera, ponieważ bardzo często od naturalnego koloru włosów i kształtu głowy może zależeć to, jakie barwy najlepiej będą nam pasowały. Balayage sprawdza się na włosach krótkich i długich, chociaż najlepszy efekt można zaobserwować na dłuższych. Ważne jest jednak, aby krótkie nie były zbyt mocno kręcone, bo wtedy efekt może być słabo widoczny.

Jak wykonuje się balayage?

Tradycyjnie zabieg wykonuje się, zaczynając od nałożenia na głowę czepka z dziurkami, dzięki czemu fryzjer może wyciągać przez nie pojedyncze pasemka, a następnie pokryć je odpowiednią farbą lub rozjaśniaczem. Po tym każde oddzielne pasemko zawija się w folię aluminiową i pozostawia aż do wyschnięcia farby. Długość wysychania zależna jest od producenta i zazwyczaj jest podana na opakowaniu produktu. Później wystarczy umyć włosy i wysuszyć, tak samo jak w wypadku innych zabiegów. Tą technikę możn łączyć wraz ze strzyżeniem i modelowaniem, aby osiągnąć efekt, który jest idealny dla nas.