Strzyżenie

Dobra fryzura potrafi odmienić twarz, nadać jej charakteru i ładnie pokreślić rysy. Ważne jest również, aby była modna, odzwierciedlała trendy oraz była dopasowana od charakteru danej osoby. Powinna wydobywać to, co najpiękniejsze, a ukrywać mankamenty urody. Aby tego dokonać ważne jest prawidłowe mycie, strzyżenie i modelowanie.

Strzyżenie – idealna fryzura ozdobą każdej twarzy.

Strzyżenie to nie tylko wyuczona technika czy powielanie najnowszych trendów. To przede wszystkim indywidualne podejście do każdego klienta, łamanie schematów, poszukiwanie nowych rozwiązań. Nie można każdego strzyc w ten sam sposób, bo każdy ma inne wymagania, inny rodzaj włosów i inny kształt twarzy. Dobrze strzyżenie musi zacząć się od rozmowy, w czasie której klient przedstawi swoje oczekiwania, a fryzjer zaproponuje odpowiednie strzyżenie i modelowanie. Dopiero po wspólnych ustaleniach można przejść do kolejnych etapów strzyżenia.

Strzyżenie – na co trzeba zwracać w uwagę.

Najważniejsze w strzyżeniu jest wykreowanie takiej fryzury, w której klient będzie czul się świetnie i rewaluacyjne wyglądał. Przed dobraniem fryzury stylista musi poznać kształt głowy, twarzy, sprawdzić, jaki rodzaj włosów ma klient, musi poznać kierunek wzrostu włosów, ustalić, czy występują jakieś problemy z włosami. To wszystko jest bardzo istotne w doborze idealnej fryzury.

W dobrym strzyżeniu liczą się wszystkie etapy. Fryzjer zaczyna strzyżenie od prawidłowego mycia głowy, stosuje odpowiednią odżywkę, a potem zaczyna tworzyć fryzurę. W strzyżeniu ważne jest używany sprzęt, prawidłowa technika, np. kąt nachylenia nożyczek czy uchwycenie pojedynczych pasm. Każda fryzura, długość i rodzaj włosów wymagają innych technik, innego strzyżenia

  • strzyżenie włosów krótkich – to trudna sztuka. Fryzura musi być łatwa do ułożenia w domu, przez klienta. Fryzury z krótkich włosów są odważne, przyciągają spojrzenie, potrafią wydobyć najładniejsze elementy twarzy.
  • strzyżenie włosów średniej długości – strzyżenie takich włosów daje wiele możliwości, można z nich wyczarować niemal każdą fryzurę.
  • strzyżenie włosów długich – włosy długie wymagają szczególnego podejścia. Można z nich stworzyć twarzową fryzurę, która zachwyci każdego. Włosy długie potrzebują również specjalnej pielęgnacji, nie należy zapomnieć o regularnym skracaniu końcówek, które zapewni zdrowie i blask włosów.

Podstawowe techniki strzyżenia

Każdy fryzjer musi znać podstawowe i uzupełniające technik strzyżenia, które są podstawą do stworzenia idealnej fryzury. Techniki podstawowe to palcowanie i cieniowanie, które pozwalają tworzyć bazowe linie konturu zewnętrznego i wewnętrznego. Palcowanie to technika prostego cięcia, jest podstawą w kształtowaniu fryzur damskich i męskich. Wykorzystywane jest do skracania i wyrównywania różnych długości włosów z jednoczesnym nadaniem kształtu fryzurze lub jej całkowitej zmianie. Cieniowanie polega na skracaniu długości włosów z jednoczesnym tworzeniem formy stopniowanej.

Techniki uzupełniające mają na celu kształtowanie objętości, wyodrębniane elementów fryzury oraz jej tekstury. Są to: degażowanie, teksturowanie, efilowanie. Degażowanie to przerzedzanie włosów mokrych lub suchych na jednej długości. Efilowanie to przerzedzanie włosów z jednoczesnym zróżnicowaniem długości. Każda z technik ma wiele metod, które wykorzystuje się w zależności od rodzaju i struktury włosów.

Strzyżenie musi być zawsze precyzyjne, nie można pozwolić sobie na pośpiech. Dobry fryzjer musi nieustanie podnosić swoje umiejętność, każdy klient powinien wyjść z salonu zadowolony i piękniejsze. Strzyżenie musi odkryć wszystkie atuty twarzy oraz ukryć jej ewentualne mankamenty, musi być dobrane do looku oraz osobowości. Musi być tak wykonane, aby fryzura układała się idealnie i współgrała z całą sylwetką.